یادداشت "خودم" درباره مرد دو هزارچهره

 

 

قصد داشتم در طول پخش سریال مرد 2 هزارچهره نظر خودم رو درباره این کار بگم ولی صبرکردم تا پخش سریال تموم بشه تا بتونم بهتر قضاوت کنم وبنویسم.این نوشته نظر شخصی من راجع به این کاره وممکنه عده ای مخالف یا موافقش باشند.

 

 

سال هاست بیننده پر وپا قرص آثار مدیری هستم و مشتاقانه و با دقت همه کارهایش را دنبال می کنم وسبک منحصر به فرد مدیری وجسارتش را درزمینه طنز تحسین میکنم اما باید بگویم که  به دلایلی مرد 2 هزارچهره رو  دوست نداشتم.

 

 مهران مدیری به عنوان یک هنرمندطناز به نوآوری وخلاقیت شهرت دارد وآنچه که اثارش را ازبقیه همکارانش متمایز می کند همین خلاقیت و پرداختن به سوژه های بکر است.کاری که مدیری وگروه نویسندگانش درمرد هزارچهره پاورچین وشبهای برره به خوبی انجام دادند.اما ساخت مرد 2 هزارچهره به دلیل این که بیننده با فضاوتم کلی کار آشنایی کافی داشت وممکن بود قصه کشش وتازگی اولیه رابرای بیننده نداشته باشد ریسک بزرگی بود.به علاوه ساختن سری دوم از یک کار موفق به دلیل تغییرنکردن کلیت ودرونمایه اولیه قصه خود نوعی تکرار به حساب می آید.

 

مرد 2 هزارچهره شروع خوبی داشت .انتظار می رفت با پیش رفتن قصه و وارد شدن شخصیت اصلی به موقعیت های مختلف کم کم به اوج برسد اما متاسفانه اولین اپیزود کار –شصت چی درجایگاه مهران مدیری-که می توانست یکی از بهترین اپیزودهای مجموعه باشد به دلیل پرداخت ضعیف وشوخی های نه چندان دلچسب درهدف خود ناکام ماند. قرار گرفتن مسعود شصت چی در جایگاه مهران مدیری میتوانست شوخی های ناب تر و لحظه های کمیک بیشتری داشته باشدو پرداختن به این سوژه جذاب می تونست بستر مناسبی برای بسط وگسترش موقعیت های طنز زیادی باشه. اما این اپیزود تنها به پرداختن به حاشیه های زندگی مهران مدیری گذشت ویه اصطلاح جوگیر شدن مسعود شصت چی که همان کلید اصلی جذابیت مجموعه بود درحد پوشیدن لباس های مهران مدیری و استفاده ازخانه شخصی او باقی ماند.به یادبیارید که درمردهزارچهره چگونه در جایگاه یک  سرهنگ نیروی انتظامی ویا  پزشک ظاهر شد .البته ازشوخی ها و نکات ظریف این اپیزود نمی توان چشم پوشی کرد..انتقاد به جا وزیرکانه ی مدیری از منتقدین به نظرم نکته مثبت این بخش بودولی از لحاظ متن وساختاروحتی بازی ها قابل دفاع نیست.

 

قسمت های مربوط به  خلبانی هم گرچه قوی تروگیراتر از بخش قبل بود اما بازهم مجموعه مدیری رو به اوج نرساند و اون اتفاقی که منتظرش بودیم بازهم نیفتاد.اما بخش مربوط به فوتبال و مسائل حشایه ای اون به نظرم نقطه اوج این مجموعه وبه یادماندنی ترین اپیزود کاربود.نگاه  آگاهانه ودقیق امیرمهدی ژوله به مسائل فوتبال کشوروبه تصویرکشیدن هوشمندانه مدیری حتی برای من که پیگیروعلاقمند به فوتبال نیستم جالب وتحسین برانگیز بود..گرچه مردم وبینندگان زیادی هم چنان ازجذاب نبودن سریال گله داشتند!

 

 با وارد شدن مسعود شصت چی به بخش رمالی وجادوگری مجموعه افت فاحشی کرد وبه نظر می رسید کارکاملا رهاشده  .این 2 قسمت آخر به نظرم ضعیف ترین بخش این کاربودو شتاب زدگی و آشفتگی درمتن کاملا مشهودبود.درمجموع مرد 2 هزارچهره گرچه از دیگرمجموعه های نوروزی امسال آبرومندتر وارزشمندتر بود اما درکارنامه پربار مدیری امتیاز مثبتی به حساب نمی اید وشاید نداشتن انگیزه کافی وتمرگز لازم که خود مدیری دریکی ازمصاحبه هایش به ان اشاره کرده بود یکی ازدلایل این امر باشد.

 

 

حالا که این مجموعه تمام شد دوست دارم به امید روزهای بهتری بنشینم وبه انتظار کاری که مدیری مدتهاست درباره ی آن صحبت می کند.امیدوارم امسال شاهدش باشیم واین بار مهران مدیری را ببینیم که انتظارش را داریم.با اثری ماندگار و حضوری  قدرتمند همان طور که همیشه دیده ایم

   + نازنین - ۱:۳٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸