گفتگو با فلور نظری ونقدی دیگر بر مرد 2 هزارچهره

نقدی بر سریال «مرد دوهزارچهره»*
کیوان کثیریان: شیوه این مجموعه تکراری بود اما نکات جذابی هم داشت

یک منتقد گفت: در سریال «مرد دوهزار چهره» سردرگمی وجود داشت و انسجام کلی در متن‌ها دیده نمی‌شد.

 

کیوان کثیریان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: گویی نویسندگان مجموعه «مرد دوهزار چهره» جداگانه متن‌هایی را نوشته بودند. آنانی که درباره ی موضوع متن خود آگاهی کافی داشتند، اثر خوبی را نوشته بودند و حاصل کار برخی دیگر از آنان برعکس بود.

 

او با بیان این‌که من نتوانستم بین موقعیت‌های «مرد دو هزار چهره» ارتباط برقرار کنم، گفت: مدیری قصد داشت، کاستی‌های مرسوم جامعه در صنف‌های مختلف را نشان دهد و با محور قراردادن صنوف، نقد اجتماعی کند.در این جهت بخش فوتبال، قابل قبول بود، ولی بخش‌های دیگر چنین نبود. به عنوان مثال چرا خلبانی انتخاب شد و راننده اتوبوس در نظر گرفته نشد؟

 

این منتقد اضافه کرد: در بخش فوتبال بسیاری از روابط ناسالم و فسادی که گاهی در حاشیه فوتبال ما وجود دارد، خیلی روشن به تصویر کشیده شد و به علت جزیی نگری و ایجاد لحظات خنده‌آور بهتر از سایر موقعیت‌ها بود این در حالیست که به بخش خلبانی موشکافانه پرداخته نشده بود. اما بخش بازیگری قابل قبول‌تر بود.

 

کثیریان ادامه داد: مدیری در بخشی نیز با خود شوخی کرده بود که به هرحال جذابیت‌هایی داشت. اما بخش فالگیری اصلا موضوعیت نداشت، چون عده‌ای که با این موضوع درگیر هستند کم نیستند، ولی خیلی هم زیاد نیستند. در این بخش به فالگیری نقد جدی نشد و فقط مجموعه‌ای از موقعیت‌ها را به تصویر کشید که به علت فانتزی بالای محمدرضا هدایتی از بین رفت.در واقع این بخش جذابیت‌های کمدی هم نداشت.

 

او در ادامه با بیان این‌که پیش از ساخت «مرد دو هزار چهره» یکی از شاخصه‌های مدیری، اجتناب از دنباله‌سازی بود، اظهار کرد: او سوژه را «قرقره» نمی‌کرد اما متأسفانه این بار او چنین کرد. البته علت اینکه آفریننده یک اثر بار دیگر به آن می‌پردازد یا از استنباط او نسبت به پرمخاطب شدن دوباره‌ی یک اثر ناشی می‌شود یا او فکر جدیدی ندارد. از منظر هریک از این دو مورد، مدیری فردی نبود که در این ورطه بیفتد. البته شاید او احساس کرد که در «مرد دو هزار چهره» حرف جدیدی برای گفتن وجود دارد. به هرحال شیوه این مجموعه تکراری بود اما نکات جذابی هم داشت.

 

این منتقد درباره‌ی بازی مدیری در نقش اصلی سریال‌های خود گفت: با بازی نکردن او موافق نیستم چون محوریت سریال‌های او بر پایه‌ی شخصیتی است که مدیری خلق می‌کند نه نویسندگان. درواقع ساخته‌های این کارگردان به طور مشخص با حضور او معنی پیدا می‌کند چون بسیاری از موقعیت‌ها با توجه به فیزیک و استعدادهای او نوشته و باعث جذب مخاطب می‌شود.

 

او افزود: مدیری تکیه‌ کلام‌ها ،حالت‌های چهره و بازی ویژه‌یی را انتخاب می‌کند. اگر او را از کارهایش حذف کنیم هیچ‌چیزی باقی نماند. مدیری مانند کمدین‌هایی مانند چاپلین که خودشان محور هستند، شخصیت اصلی است. در واقع محور بودن کمدین‌ها، الگوی سینمای کمدی کلاسیک است.

 

کثیریان در پایان درباره بازیگران دیگر «مرددوهزار چهره» گفت: اغلب بازیگران عملکرد خوبی داشتند. برخی از آنان بازیگران مورد علاقه‌ی مدیری هستند که در کارهای مختلف او جا می‌گیرند. به عنوان نمونه از قابلیت‌ محمدرضا هدایتی به خوبی استفاده نشد. بازیگرانی نیز مانند علی کاظمی و سحر جعفری جوزانی« بودند که فقط باشند» اما یوسف صیادی و برزو ارجمند بازی خوبی ارایه کردند.

 

فلور نظری: به کارهای طنز علاقه‌ی خاصی دارم
اعتماد بین بازیگر و کارگردان مشکلات سریال‌های مناسبتی را کم‌رنگ می‌کند

 

فلور نظری معتقد است کامل نبودن فیلمنامه در سریال‌های تلویزیونی لطمه‌های بسیاری به کیفیت کار وارد می‌کند اما گاه اعتمادی که بین بازیگر و کارگردان وجود دارد، این مشکل را تا حدودی کم‌رنگ می‌کند.

 

این بازیگر و نویسنده سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، درباره مشکلاتی که کامل نبودن فیلمنامه بر بازیگران تحمیل می‌کند، در این ارتباط به لزوم تعامل کارگردان و بازیگر اشاره کرد و گفت: اعتماد بازیگر به کارگردان خیلی خوب است؛ چراکه وقتی بازیگر به کارگردانش اعتماد دارد، قرارداد می‌بندد و کار را شروع می‌کند و کارگردان هم موقعیتی را فراهم می‌کند که بازیگر احساس اجحاف نکند.

 

وی یادآور شد: من یک سینمایی با آقای جواد کاسه‌ساز کار کردم که چندبار هم به خودشان گفتم وقتی کار به اتمام رسید و نمایش داده شد، دیدم آن چیزی نیست که من خوانده و به خاطر آن قرارداد بسته بودم و خیلی سکانس‌ها حذف شد. به ایشان گفتم اگر از همان روز اول به من گفته بودید، محال بود این کار را بپذیرم، چراکه برای موقعیتم خوب نیست. گاه چنین اتفاق‌هایی رخ می‌دهد و باعث می‌شود که کمی سخت‌گیرتر شوم. اما وقتی به کارگردانم اعتماد دارم و می‌دانم او موقعیتی برای من پیش نمی‌آورد که احساس پشیمانی کنم، به هم اعتماد می‌کنیم و کار را شروع می‌کنیم.

 

فلور نظری درباره تفاوت‌هایی که بین بازی در کارهای کمدی و جدی قائل است، گفت: این تفاوت‌ها حتما وجود دارد؛ اما در مجموع به کارهای طنز علاقه‌ خاصی دارم؛ چراکه مردم خیلی این نوع کارها را دوست دارند و به دلیل لحظات خوشی که برایشان ایجاد می‌شود خیلی راغب هستند به تماشای این کارها بنشینند؛ اما این‌گونه نیست که برای خودم محدودیتی بگذارم. نقشی را که بپسندم حتما قرارداد می‌بندم حال این نقش می‌تواند در یک کار طنز باشد یا جدی.

 

این بازیگر سینما و تلویزیون که نوروز امسال در سریال «مرد دو هزار چهره» بازی کرد، گفت که بعد از همکاری با رضا عطاران و جواد رضویان، همواره دوست داشته که با مهران مدیری هم کار کند.

او در پاسخ به پرسشی درباره بازی در سریال مهران مدیری گفت: کار با آقای مدیری خیلی خوب است؛ چراکه ایشان به خوبی می‌داند چه کار می‌کند.

 

نظری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، درباره همکاری با مهران مدیری همچنین خاطرنشان کرد: از آنجا آقای مدیری خود بازیگر و کارگردان است، موقعیت‌های خوبی را برای بازیگر فراهم می‌کند. ضمن این‌که درست است این کار برای عید امسال بود، اما من ندیدم استرس و فشار زیادی به بازیگر وارد شود. البته متن‌ها به ما کمی دیر می‌رسید اما ما فرصت داشتیم که متن‌ها را بخوانیم، تمرین کنیم و ضبط کنیم.

 

وی ادامه داد: صمیمی که بین اعضای گروه «مرد دو هزار چهره» بود، باعث شد که ما فشار تولید یک سریال مناسبتی را کم‌تر حس کنیم؛ این سریال واقعا پشت صحنه خیلی خوب داشت و کل گروه به خاطر خود آقای مدیری و گروهی که با ایشان کار می‌کنند، با هم یک وابستگی و همبستگی داشتند که خیلی راحت می‌توانستیم کار را پیش ببریم.

 

نظری در پایان در پاسخ به پرسشی درباره کارهایی که به تازگی در آنها حضور داشته‌است، گفت: پیش از بازی در «مرد دو هزار چهره» بازی در یک فیلم سینمایی به کارگردانی آقای صلح میرزایی را به اتمام رساندم؛ در یک فیلم به نام «زندگی شیرین» که فضای شادی دارد هم بازی کردم و با رضا شفیعی جم، جواد رضویان و علی صادقی هم‌بازی بودم. در «بیداری» به کارگردانی فرزاد موتمن و «شب عروسی» ساخته رضا قهرمانی هم بازی کرده‌ام که منتظرم این‌ فیلم‌ها به ترتیب اکران شوند. در چند تله‌فیلم هم بازی کرده‌ام که آخرین آنها «سرشاخ» محمود معظمی بود که نوروز پخش شد

 

منبع مطالب : خبرگزاری ایسنا

   + نازنین - ۸:٠٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸

یادداشت "خودم" درباره مرد دو هزارچهره

 

 

قصد داشتم در طول پخش سریال مرد 2 هزارچهره نظر خودم رو درباره این کار بگم ولی صبرکردم تا پخش سریال تموم بشه تا بتونم بهتر قضاوت کنم وبنویسم.این نوشته نظر شخصی من راجع به این کاره وممکنه عده ای مخالف یا موافقش باشند.

 

 

سال هاست بیننده پر وپا قرص آثار مدیری هستم و مشتاقانه و با دقت همه کارهایش را دنبال می کنم وسبک منحصر به فرد مدیری وجسارتش را درزمینه طنز تحسین میکنم اما باید بگویم که  به دلایلی مرد 2 هزارچهره رو  دوست نداشتم.

 

 مهران مدیری به عنوان یک هنرمندطناز به نوآوری وخلاقیت شهرت دارد وآنچه که اثارش را ازبقیه همکارانش متمایز می کند همین خلاقیت و پرداختن به سوژه های بکر است.کاری که مدیری وگروه نویسندگانش درمرد هزارچهره پاورچین وشبهای برره به خوبی انجام دادند.اما ساخت مرد 2 هزارچهره به دلیل این که بیننده با فضاوتم کلی کار آشنایی کافی داشت وممکن بود قصه کشش وتازگی اولیه رابرای بیننده نداشته باشد ریسک بزرگی بود.به علاوه ساختن سری دوم از یک کار موفق به دلیل تغییرنکردن کلیت ودرونمایه اولیه قصه خود نوعی تکرار به حساب می آید.

 

مرد 2 هزارچهره شروع خوبی داشت .انتظار می رفت با پیش رفتن قصه و وارد شدن شخصیت اصلی به موقعیت های مختلف کم کم به اوج برسد اما متاسفانه اولین اپیزود کار –شصت چی درجایگاه مهران مدیری-که می توانست یکی از بهترین اپیزودهای مجموعه باشد به دلیل پرداخت ضعیف وشوخی های نه چندان دلچسب درهدف خود ناکام ماند. قرار گرفتن مسعود شصت چی در جایگاه مهران مدیری میتوانست شوخی های ناب تر و لحظه های کمیک بیشتری داشته باشدو پرداختن به این سوژه جذاب می تونست بستر مناسبی برای بسط وگسترش موقعیت های طنز زیادی باشه. اما این اپیزود تنها به پرداختن به حاشیه های زندگی مهران مدیری گذشت ویه اصطلاح جوگیر شدن مسعود شصت چی که همان کلید اصلی جذابیت مجموعه بود درحد پوشیدن لباس های مهران مدیری و استفاده ازخانه شخصی او باقی ماند.به یادبیارید که درمردهزارچهره چگونه در جایگاه یک  سرهنگ نیروی انتظامی ویا  پزشک ظاهر شد .البته ازشوخی ها و نکات ظریف این اپیزود نمی توان چشم پوشی کرد..انتقاد به جا وزیرکانه ی مدیری از منتقدین به نظرم نکته مثبت این بخش بودولی از لحاظ متن وساختاروحتی بازی ها قابل دفاع نیست.

 

قسمت های مربوط به  خلبانی هم گرچه قوی تروگیراتر از بخش قبل بود اما بازهم مجموعه مدیری رو به اوج نرساند و اون اتفاقی که منتظرش بودیم بازهم نیفتاد.اما بخش مربوط به فوتبال و مسائل حشایه ای اون به نظرم نقطه اوج این مجموعه وبه یادماندنی ترین اپیزود کاربود.نگاه  آگاهانه ودقیق امیرمهدی ژوله به مسائل فوتبال کشوروبه تصویرکشیدن هوشمندانه مدیری حتی برای من که پیگیروعلاقمند به فوتبال نیستم جالب وتحسین برانگیز بود..گرچه مردم وبینندگان زیادی هم چنان ازجذاب نبودن سریال گله داشتند!

 

 با وارد شدن مسعود شصت چی به بخش رمالی وجادوگری مجموعه افت فاحشی کرد وبه نظر می رسید کارکاملا رهاشده  .این 2 قسمت آخر به نظرم ضعیف ترین بخش این کاربودو شتاب زدگی و آشفتگی درمتن کاملا مشهودبود.درمجموع مرد 2 هزارچهره گرچه از دیگرمجموعه های نوروزی امسال آبرومندتر وارزشمندتر بود اما درکارنامه پربار مدیری امتیاز مثبتی به حساب نمی اید وشاید نداشتن انگیزه کافی وتمرگز لازم که خود مدیری دریکی ازمصاحبه هایش به ان اشاره کرده بود یکی ازدلایل این امر باشد.

 

 

حالا که این مجموعه تمام شد دوست دارم به امید روزهای بهتری بنشینم وبه انتظار کاری که مدیری مدتهاست درباره ی آن صحبت می کند.امیدوارم امسال شاهدش باشیم واین بار مهران مدیری را ببینیم که انتظارش را داریم.با اثری ماندگار و حضوری  قدرتمند همان طور که همیشه دیده ایم

   + نازنین - ۱:۳٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸

گفت و گو با یوسف صیادی بازیگر مرد 2هزارچهره

گفت‌وگو با یوسف صیادی:
ساخت سریال‌های طنز به آزادی فکر و رهایی بیشتر نیاز دارد
پیشنهاد بازی در سریال «مرد دو هزار چهره» را سریع پذیرفتم

یوسف صیادی معتقد است: ساخت فیلم‌ها و سریال‌های طنز به آزادی فکر و رهایی بیشتر نیاز دارد تا این آزادی فکر به مخاطب هم منتقل شده و پیام را بهتر درک کند.

 

***

این بازیگر که در نوروز امسال در یکی از اپیزودهای سریال «مرد دو هزار چهره» بار دیگر در کنار مهران مدیری بازی کرده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا در پاسخ به پرسشی درباره‌ی روندی که سریال‌های طنز طی این سال‌ها طی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: این روند رو به رشد بوده ‌است؛ در حال حاضر موقعیت‌های بهتری در اختیار بچه‌هایی که کار طنز می‌کنند نسبت به سال‌های گذشته قرار دارد و این مساله به پیشرفت طنز در کشور کمک کرده‌است؛ البته هنوز هم محدودیت‌هایی در تولید کارهای طنز داریم اما اگر بخواهیم با گذشته مقایسه کنیم خیلی وضعیت بهتر شده‌است.

صیادی در پاسخ به این پرسش که محدودیت‌هایی که در گذشته در کارهای طنز با آن مواجه بوده‌اند بیشتر به لحاظ مالی، زمانی و یا محتوایی بوده‌است؟ تصریح کرد: محدودیت‌های ما بیشتر محتوایی بود؛ البته اگر بخواهیم دقیق حساب کنیم محدودیت‌های دیگر هم در بخش‌های مختلف کار وجود داشت، ولی محدودیت‌های موضوعی و محتوایی بیشتر به چشم می‌آمد.

 

***

یوسف صیادی هم چنین به این پرسش که آیا اعتقاد دارد نویسندگان و کارگردانان طنز نسبت به گذشته آزادی عمل بیشتری دارند؟ پاسخ مثبت داد و افزود: صد‌درصد این‌طور است؛ من یادم است درسال‌های 72 -73 که می‌خواستیم کار طنز بکنیم، اصلا شرایط و شکل و شیوه‌اش مثل الان نبود. الان دستمان به لحاظ نوع پوشش، لباس، دیالوگ و غیره خیلی بازتر شده‌است. ولی آن موقع این‌طور نبود و با محدودیت‌های بیشتری مواجه بودیم؛ هرچه زمان می‌گذرد وضعیت بهتر می‌شود، امیدواریم روزی برسد که دیگر هیچ محدودیتی در کارهای طنز نداشته باشیم.

وی که در دهه‌ی 70 نیز با مهران مدیری همکاری داشته‌است، در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره نگاه سهل‌تری که در این دهه‌ از سوی تلویزیون و هنرمندان به تولید سریال‌های طنز وجود داشت، گفت: این مساله صحت دارد؛ در این زمینه‌ها صد‌درصد رشد داشته‌ایم. در حال حاضر جزء به جزء طراحی صحنه، لباس، گریم و غیره در سریال‌های طنز مهم است.

یوسف صیادی تاکید کرد: از فیلمبرداری گرفته تا نور، گریم، لباس و صحنه اگر خوب و حرفه‌یی طراحی شود، صد‌درصد به کیفیت کار کمک می‌کند. در اوایل اجزای سریال‌های طنز چندان جدی گرفته نمی‌شد، ولی خوشبختانه در حال حاضر می‌بینیم که این مساله جدی گرفته می‌شود و تاثیرش را هم مستقیم در تصویر می‌بینیم؛ در حال حاضر تلویزیون به این نتیجه رسیده‌است ‌که یک گریم و نورپردازی خوب و لباس متناسب با محتوا چقدر می‌تواند تاثیر‌گذار باشد و کار را بهتر جلوه دهد.

 

***

این بازیگر در پاسخ به پرسشی درباره همکاری مجدد با مهران مدیری؟ خاطرنشان کرد: به محض این‌که به من پیشنهاد بازی در سریال «مرد دو هزار چهره» داده شد پذیرفتم. خیلی راغب بودم و دوست داشتم بعد از مدت‌ها با آقای مدیری کار کنم. بنابراین با این‌که سر دو کار سینمایی بودم، به‌گونه‌ای هماهنگی کردم که بتوانم بیایم

منبع: خبرگزاری ایسنا

نقد «مرد دو هزار چهره»/2
صدیقی: ویژگی «مرد دوهزار چهره» وجه سرگرم‌کنندگی آن بود

خبرگزاری فارس: «فریدون صدیقی» گفت: تنها نقطه قوت سریال «مرد دوهزارچهره»، وجه سرگرم کنندگی آن است.


این منتقد و کارشناس رسانه، در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، اظهار داشت: در این سریال هیچ شهود تازه‌ای، نسبت به مجموعه قبلی‌اش، «مرد دو هزار چهره» اتفاق نمی‌افتد.
صدیقی به مضامین این سریال اشاره کرد و گفت: تنها تفاوت این سریال، توجه آن به مضامین تازه‌ای مثل نقد عملکرد برخی روزنامه‌نگاران و روزنامه‌های ورزشی است و جز آن قسمت‌های دیگر حرف تازه‌ای برای گفتن ندارند.
وی به عدم جذابیت دراین سریال اشاره کرد و افزود: «مرد دوهزار چهره» جذابیت‌های بصری، مضمونی و ساختاری مجموعه «مرد هزار چهره» را ندارد و نتوانسته موفقیت‌های آن را تکرار کند.
وی گفت: سریال «مرد دوهزارچهره»، تکرار ناقص «مرد هزار چهره» است

منبع خبرگزاری فارس

   + نازنین - ٦:٠۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸

6 عکس جدید از مرد 2 هزار چهره

ممکنه عکس اول و دوم تکراری باشه ولی اندازه وکیفیتشون نسبت به قبلی ها بهتره. و به همراه 6 عکس جدید...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : خبرگزاری ایرنا

 

 

 

 

   + نازنین - ۱:٥٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٥ فروردین ۱۳۸۸